inwestycje »

Pierwsza stacja ładowania elektryków na terenie WSM. Czy będzie ich więcej?

8 grudnia 2024

Pierwsza stacja ładowania elektryków na terenie WSM. Czy będzie ich więcej?
źródło: Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Na osiedlu Żoliborz III niedawno uruchomiono pierwszy punkt szybkiego ładowania samochodów elektrycznych na terenie Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zapewne jest to początek zmian, choć nikt o tym w spółdzielni głośno nie mówi.

- Uruchomiliśmy pierwszy w Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej punkt szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Już funkcjonuje, już pierwsze pojazdy korzystają z tego punktu. Mieści się on przy ulicy Broniewskiego 26, na tyłach hipermarketu Auchan - informuje dyrektor osiedla WSM Żoliborz III Mirosław Mikielski.

Dla mieszkańców WSM taniej

- Dla mieszkańców Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wprowadziliśmy preferencyjne ceny na podstawie imiennych kart do ładowania. Zapewniam, że w tej chwili ceny za kilowatogodzinę są chyba najniższe w kraju - dodaje Mikielski. Podstawowa stawka dla osób z zewnątrz wynosi 1,77 zł za kilowatogodzinę, natomiast dla mieszkańców osiedla Żoliborz III odpowiednio 20 groszy mniej a dla wszystkich członków Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej o 10 groszy mniej, czyli 1,67 zł.

Nowe przepisy wymuszą kosztowne inwestycje?

24 grudnia 2021 roku weszła w życie ustawa nowelizująca ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. To wymogi Unii Europejskiej, które nakładają na właścicieli parkingów dodatkowe obowiązki. Od 1 stycznia 2025 roku wszyscy właściciele lub zarządcy budynków niemieszkalnych, z którymi związanych jest co najmniej 20 stanowisk postojowych, mają obowiązek zainstalowania na parkingach ładowarek pojazdów elektrycznych. Obowiązek ten dotyczy wszystkich właścicieli lub zarządców istniejących budynków niemieszkalnych posiadających status dużego przedsiębiorcy. Ponadto właściciele lub zarządcy budynków niemieszkalnych będą zobowiązani zadbać o zapewnienie minimalnej mocy przyłączeniowej dla wewnętrznych i zewnętrznych stanowisk postojowych związanych z budynkiem.

Co na to WSM?

- Z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych wynika nowy obowiązek od 1 stycznia 2025 roku, aby stacje ładowania miały budynki użyteczności publicznej, jeżeli znajduje się przy nich parking na co najmniej 20 samochodów. Wymóg nie będzie dotyczył obiektów zabytkowych ani budynków mieszkalnych, a także małych i średnich firm. Ustawodawca nie przewidział na razie sankcji za niewybudowanie stacji ładowania. Reasumując ten obowiązek dotyczy spółdzielni tylko w niewielkim zakresie - wyjaśnia Michał Gołąb z działu prawnego WSM.

W najbliższym czasie na terenie WSM raczej nie będzie "wysypu" ładowarek. Lokatorzy korzystają z nich raczej sporadycznie, bo mało kogo stać na samochód z silnikiem elektrycznym. Jedynie od administracji osiedla Rudawka dowiedzieliśmy się, że rozważana jest możliwość montażu takiej stacji przy ul. Dolnośląskiej.

- Przy bazarze Wolumen jest już od roku stacja ładowania elektrycznego i naprawdę nie widziałem jeszcze ładującego się samochodu. Przechodzę tamtędy kilka razy dziennie. Z ciekawości pytam znajomych, czy ktoś widział ładujący się samochód. W odpowiedzi tylko uśmiech - wyznaje na Facebooku pan Janusz.

DB

Najnowsze informacje