logo

kalendarz imprez »

Spacery tematyczno-historyczne z SDK po żoliborskich osiedlach

15 maja 2025

Spacery tematyczno-historyczne z SDK po żoliborskich osiedlach
źródło: SDK WSM

Nowa propozycja Społecznego Domu Kultury to spacery tematyczno-historyczne po żoliborskich osiedlach.

Społeczny Dom Kultury zaplanował trzy tematyczne spacery po żoliborskich osiedlach Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Na początek Sady Żoliborskie.

Sady Żoliborskie

Sadami Żoliborskimi nazywa się dziś jeden z trzech rejonów tworzących dzielnicę Żoliborz, jednak historycznie ta nazwa była przypisana do zaprojektowanego przez Halinę Skibniewską konkretnego osiedla, które stało się sztandarowym przykładem udanej realizacji mieszkaniowej lat 60. Na spacerze poznamy kolejne jego części, ale sięgniemy też w głębszą przeszłość tego terenu, zwiedzając pozostałości XIX-wiecznych umocnień Twierdzy Warszawa. Zbiórka 17 maja o 11:00 na rogu Krasińskiego i Broniewskiego, po stronie południowo-wschodniej.

Zatrasie

Nie tak znane jak sąsiednie historyczne Sady Żoliborskie, Zatrasie jest również ciekawym przykładem udanego osiedla mieszkaniowego lat 60. Ten spacer będzie w szczególny sposób wypełniony anegdotami i ciekawostkami ze względu na silny związek przewodnika z tym osiedlem - na Zatrasiu mieszka prawie od urodzenia do dzisiaj. Poznamy też niezwykle ciekawą przeszłość tego rejonu z obozem wojskowym z lat 20. XIX wieku, od którego wywodzi się ul. Przasnyska oraz wybudowaną w 20-leciu międzywojennym Kolonią Kościuszki. Zbiórka 24 maja o 11:00 na rogu Krasińskiego i Broniewskiego po stronie południowo-zachodniej.

Rudawka

Na trzecim spotkaniu z powojennymi osiedlami WSM poznamy budowane od 1969 r. osiedle Rudawka, które upamiętnia płynącą tędy rzekę. Spacerując wśród zatopionych w zieleni bloków odkryjemy też zaskakujące ślady przeszłości tego rejonu, jak XVIII-wieczny ogród Czartoryskich, późniejsze Miasteczko Powązki i o wiele mniej znaną Wrzącą Górkę. Zbiórka 7 czerwca o 11:00 na rogu ulic Elbląskiej i Krasińskiego.

JR

Spacery tematyczno-historyczne z SDK po żoliborskich osiedlach
źródło: SDK WSM

Najnowsze informacje