Zieleń kosztem miejsc parkingowych przy Elbląskiej?
6 marca 2025
Niedobór miejsc parkingowych na Zatrasiu jest ogromny. Mamy tu 2245 lokali mieszkalnych, nie licząc lokali użytkowych, ich najemców oraz klientów. Przy zachowaniu "dużej dyscypliny" osiedlowe parkingi mogą pomieścić około 400 pojazdów. Nie lepiej jest na sąsiednim osiedlu - Rudawce. Są pomysły, żeby liczbę miejsc parkingowych jeszcze zmniejszyć.
- Problem ze znalezieniem wolnego miejsca po powrocie z pracy jest zmorą mieszkańców - przyznał niedawno na naszych łamach dyrektor administracji WSM Zatrasie Jarosław Kulawiak. Nie będzie postoju taksówek przed siedzibą WSM?
Jeden z projektów złożonych do budżetu obywatelskiego zakłada "rozbetonowanie zbędnych nawierzchni z kostki Bauma i posadzeniu zieleni - w miarę możliwości drzew lub krzewów" przy ul. Elbląskiej, przy której każdego dnia parkują setki samochodów.
- Na wielu odcinkach ul. Elbląska wygląda dość przygnębiająco i średnio zachęca do spacerowania. Niegdyś ulica była znacznie bardziej zielona, lecz podczas przebudowy straciła swój niepowtarzalny charakter - narzeka lokalny aktywista. Jego projekt wyceniony na 130 tys. zł zakłada: rozbetonowanie kostki na łukach między miejscami parkingowymi a zjazdami do osiedla, likwidację lub zmniejszenie postoju taksówek przed siedzibą WSM, rozebranie fragmentów kostki w obrębie ronda na rogu Elbląskiej, Przasnyskiej i Saperskiej, a także wzdłuż budynku Saperska 1. Ale to nie wszystko.
Likwidacja miejsc postojowych przy siedzibie WSM?
- Kolejnym fragmentem wymagającym rozbetonowania jest nadmiernie poszerzony chodnik przed Elbląską 43, gdzie kostka miała sens, kiedy stał tam kiosk. Odkąd go nie ma, na chodniku parkują samochody. Rozbetonowania wymaga także pas wzdłuż chodnika na wysokości Elbląskiej 65, obok którego znajduje się parking WSM - przekonuje.
Pozwolić to ma na posadzenie żywopłotu, który zasłoni betonowy plac parkingowy. Z kolei od strony jezdni, gdzie znajduje się osiem miejsc parkingowych, autor projektu proponuje zachowanie tylko jednego dla osoby niepełnosprawnej, zaś na pozostałym odcinku zorganizowanie przejścia dla pieszych, a także rozbetonowanie pozostałej powierzchni w celu posadzenia drzew i krzewów. Projektodawca chciałby także przywrócić duże drzewa, np. platany, przed Elbląską 67. A to jeszcze nie koniec. "Wzdłuż Elbląskiej 12 aż się prosi o posadzenie np. tawuł lub innych ozdobnych krzewów o białych i żółtych kolorach w nawiązaniu do historycznej kolorystki osiedla. Rozbetonowania wymaga także odcinek znajdujący się w pobliżu przychodni przy ul. Elbląskiej 39" - czytamy.
Mówimy "nie"
Projekt jest w fazie oceny formalno-prawnej. Od urzędników będzie zależało, czy ostatecznie pojawi się w czerwcowym głosowaniu mieszkańców. My jednak przestrzegamy przed tego typu pomysłami. Każdy ubytek miejsc parkingowych dla zmotoryzowanych mieszkańców Rudawki i Zatrasia byłby bolesny i bardzo odczuwalny. Z przychodni przy Elbląskiej korzysta bowiem również wielu zmotoryzowanych mieszkańców, którzy często z poważnymi i przewlekłymi schorzeniami oraz z braku lepszej opcji muszą skorzystać z samochodu, żeby udać się na wizytę lekarską. Likwidacja miejsc postojowych, a także postoju taksówek przy siedzibie WSM także mogłaby odbić się negatywnie na osobach starszych lub mających problemy z poruszaniem się, dla których taksówka lub samochód, to często jedyna szansa na załatwienie swoich spraw. Dlatego z powodu braku perspektyw na poprawę sytuacji z parkowaniem na największych żoliborskich osiedlach - takim pomysłom mówimy "nie".
DB